Playstation 5 Tanıtımı

Image

Tanıtımda en dikkat çeken detaylardan birisi de PlayStation 5'in Digital Edition sürümü oldu. Bu sürümün üzerinde herhangi bir harici disk girişi olmayacak ve oyuncular, PlayStation Network üzerinden satın aldıkları oyunları internet aracılığıyla cihaza yükleyecekler.

Standart modelde ise 4K Blu-ray sürücü olacak. Digital Edition'da optik sürücü yer almadığı için daha ince bir yapıya sahip ve fiyat konusunda daha ucuz olması öngörülüyor.

Yıldırım hızı
PlayStation konsolunun yapabileceklerinin kurallarını baştan yazan özel CPU, GPU ve Entegre G/Ç ile SSD'nin gücünden faydalanın.

Çarpıcı oyunlar
İnanılmaz grafiklere hayran kalın ve yeni PS5™ özelliklerini deneyimleyin.

Nefes kesici etkileyicilik
Dokunsal geri bildirim, uyarlanabilir tetikleyiciler ve 3D Ses teknolojisi desteğiyle daha derin bir oyun deneyimini keşfedin.

Sony'nin bugüne kadar açıkladığı özelliklerde bizleri; AMD RDNA 2 mimarili ekran kartı ve yine AMD marka olan Zen 2 mimarili işlemci bekliyor. Bunların yanı sıra 16 GB GDDR6 RAM ve 825 GB ultra hızlı SSD'ye sahip olacak.

8 çekirdekli maksimum 3.5 GHz saat frekansı sunan AMD Zen 2 mimarisinden (Ryzen 3000 serisinde bulunan işlemci mimarisi) ve 10.28 TFLOP işlem gücündeki AMD RDNA 2 GPU’suna sahip olan PlayStation 5, 16 GB GDDR6 bellekler ile birlikte gelecek.

PlayStation 5 hakkındaki dedikodulara göre konsolun maksimum gücü 10.28 TFLOPs olurken, stabil performansı ise 9.2 TFLOPs olacağı yönünde. Şu an için bu iddialar ne kadar doğru bilinmiyor, fakat Sony’nin yaptığı açıklamaların sürekli “en yüksek” sıfatı altında olduğunu düşünürsek iddialar doğru olabilir. Bu dedikodular hakkında herhangi bir detay verilmedi.

Sony tarafından yapılan açıklamalara göre, kullanılan SSD oyun geliştiricilerin çok daha rahat olmasına ve yapım aşamasında daha kolay oyun geliştireceklerine vurgu yapıldı. Geliştiricilerin rahatlaması da, ortaya çıkan oyunlarda doğal olarak etkisini gösterecek.

825 GB depolama bulunduran konsol, saniye de 5.5 GB veri aktarım hızıyla bu alanda sağlam performans çizecek. Konsolu konsol yapan önemli özellikler bunlar. Tabii bunların yanında getirdiği teknolojiler ve yazılımsal şeyler bulunuyor. Aslında zaten Sony’nin kendine güvendiği nokta da burası.

Yeni konsolla birlikte bizleri karşılayacak 38 oyun belli oldu. Bu oyunlar; Madden 21, EA Sports NHL 21, Moonray, Gothic Remake, MicroMan, Nith’O Infinity Reborn, Observer System Redux, Path of Exile 2, Outriders, PsyHotel, Quantum Error, Rainbow Six Quarantine, Rainbow Six Sieg,e Redo! Enhanced Edition, A Rat’s Quest: The Way Back Home, Assassin’s Creed Valhalla, Battlefield 6, Chorus, Cygni All Guns Blazing, Dauntless, DiRT 5, Dragon Age 4, Dying Light 2, FIFA 21, Godfall, Gods & Monster, Scarlet Nexus, Sniper Elite 5, Soulborn, Starfield, The Elder Scrolls 6, The Lord of the Rings Gollum, The Sims 5, Ultimate Fishing Simulator 2, Vampire The Masquerade Bloodlines 2, Warframe, Watch Dogs Legion ve WRC 9. PlaySatation 4’n piyasaya sürüldüğü zamanları hatırlıyorum da, o dönemde yalnızca Fifa, NBA, Killzone 2, Knack 2 ve inFamous: Second Son piyasaya çıkmıştı.

Sony şu ana kadar bahsedilen oyunların videolarını göstermeye devam ediyor. Ratchet and Clack, Gran Turismo 7, Solar Ash, Demon's Souls, Resident Evil 8, DEATHLOOP, Little Devil Inside, Horizon: Forbidden West, Astro's Playroom, Hitman III gibi oyunların videoları gösterildi.

PlayStation 5 ilk kez ortaya çıktı. Önceki nesil konsollara göre çok farklı ve modern bir tasarımla karşımıza çıkan PlayStation 5, aynı zamanda yalnızca dijital satın alınan oyunlar için PlayStation 5 Dijital Edition tanıtıldı.

Sony, PlayStation 5 kontrolcüsü DualSense ile de tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Paylaş butonunun Oluştur olarak isim değiştirdiği kontrolcünün, farklı el boyutlarına sahip birçok oyuncu tarafından test edildiği ve en iyi ergonomiye ulaştığı belirtildi.

Titreşim seviyeleri de DualSense ile birlikte artık daha fazla olacak. Bu titreşim seviyeleri oyundaki sahnelere göre değişecek. L2 ve R2 tuşlarında açının değiştirildiği de açıklandı. Bunun sebebi ise bu tuşların baskıya göre yanıt verecek olması.